Anasayfa / Sağlık / Bel Bölgesindeki Yağları Eritmek

Bel Bölgesindeki Yağları Eritmek

 

Bel  bölgesindeki yağlanma neden olan yiyecekler nelerdir ?

Şimdi bu soruyu açıklayarak konumuza başlayalım. Yağ içeriği yüksek olan besinlerle beslenmek (katı yağlar, peynir ve yağlı etler),aşrı alkol tüketimi,fast food tüketimi,aşırı şeker tüketimi bel bölgesindeki yağlanmanın başlıca  sebepleridir.

Alkol tüketimi; Alkol tüketimi bel bölgesindeki yağlanmanın başlıca nedenlerindendir. Alkolü tıpkı yağ gibi de düşünebilirsiniz. Yağın bir gramı dokuz kalori iken, alkolün bir gramı yedi kaloridir. Bu yüzden neredeyse yağ yemekle eş değer diyebiliriz. Araştırmalar, alkolün doygunluk hissini düzenleyen hormonlara etki ederek, açlık hissettirdiğini gösteriyor. Böylelikle daha çok yemek yiyerek,vücudunuzun ihtiyaç duymadığı besinleri tüketmeye başlıyoruz..

Yağ tüketimi;yağ tüketimi bel ve karın bölgesinin kalınlaşmasına neden olur .Bu yüzden tükettiğimiz yağ miktarlarına dikkat etmeliyiz. Araştırmalara göre trans-yağ asitlerini kullanmak kalın bir bel bölgesinin oluşmasına ve aşırı yağlanmalara neden olur. Hidrojenize yağlardan üretilen ve margarin, pastane ürünleri, kurabiye ve kızarmış yiyeceklerde bulunan transyağ asitleri karın-bel çevresindeki yağlanmayı daha çok arttırıyor ve vücudun diğer bölgelerine oranla yağ hücrelerinin bel çevresine dağılımını sağlıyor.

Bununla birlikte unutmamalıyız ki hangi yiyecekten olursa olsun fazla kalori alımı bel çevresindeki yağı etkileyerek kalınlaşmaya neden olacaktır..

.

Şeker tüketimi;Yemeklerde aşırı şeker kullanımı sağlıklı bir alışkanlık değildir. Fakat sadece az sayıda insan şekeri uygun miktarlarda kullanırken çoğu insan fazla miktarlarda kullanır.

İnsanlar genellikle sadece şekerden ekstra 500 kalori almaktadır. İnsanlar şekerin sağlığa faydalı olmadığını bilir fakat fazla şeker tüketiminin zararının çok fazla doymuş yağ, trans yağ ve tuz tüketimi kadar zararlı olmadığını düşünürler. Bu inanış tamamen yanlıştır!

 Şeker bel çevresi yağlarını artırır.Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri obezitedir. Çocuklardaki obezite vücudun belli yerlerindeki yağ birikiminin sonucudur. Bunun bir nedeni fruktoz yüklü içecekler ve meşrubatlardır. Aşırı fruktoz alımı (fakat glikoz alımı değil) öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır. Şeker ayrıca kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Yağlanmanın olması hangi sağlık problemlerine neden olur?

Karın-bel çevresinde bulunan fazla yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha tehlikelidir çünkü direk kalp hastalıkları, felç ve Tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile bağlantılıdır. Genlerimiz, yağ dağılımının nerede olacağı üzerinde etkilidir.Ama tabiki haddinden fazla alınan  besinlerle de  baş etmesini beklemek çok yanlış olacaktır ,ancak unutulmamalıdır ki dengeli beslenme ile kontrolü sağlamak bizim elimizdedir.

İdeal bel bölgesi ölçüleri ne olmalıdır?Risk nerde başlar?

Bu ölçümleri yaparken göbek bölgenizin en geniş olan kısmından ölçümü gerçekleştirmeye dikkat ediniz.Kadınlarda ; 60 – 79 cm: Normal 80 – 87 cm: Risk 88 cm ve üzeri: Yüksek riskli olarak belirlenmiştir. Erkeklerde  ise; 70 -93 cm: Normal 94 -101 cm: Riskli 102 cm ve üzeri: Yüksek riskli olarak belirlenmiştir.

 

Check Also

yaza-detoksla-arinarak-girmek

Yaza Detoksla Arınarak Girmek

Vücudumuz Niçin Arınmaya İhtiyaç Duyar? Vücudumuz gün içerisinde birçok sağlıksız yiyeceğe maruz kalır. Vücudumuz  ağır ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir