Anasayfa / Sağlık / Saman Nezlesi
sonbahar-nezlesi

Saman Nezlesi

 


Alerjik hastalıklar genelde 1-20 yaş arası başlıyor.Bu demek değildir ki bu yaş aralığını atlattığınızda görmeyeceksiniz.Unutmayın ki bu hastalıkla yinede mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Hastalığın burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma nöbetleri, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteği, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi temel belirtileri olabilir.

Saman nezlesi toplumun %20sini etkileyen bir hastalıktır.Yaşam kalitemiz bu nezle yüzünden düşmektedir.

Peki saman nezlesi neden ortaya çıkar?

Polenler,toz parçacıkları,hayvan tüyleri vb.maddeler kişi nefes aldığı sırada  burnun iç yüzeyine yapışarak burun yapısının hassasiyet kazanmasıyla kişinin burnunda mikrobik olmayan nezleyi meydana getirir.

Polenlere dikkat!

Özellikle polenlere dikkat !
Polenler her mevsim havaya yayılırlar.Yani ilkbahar ayı geçti diye polenlerden kurtulduğunuzu sanmayın.O yüzden sonbahar mevsiminde de dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.Nezle oldunuz ve burnunuz tıkandı.Bu sefer burnunuzdan nefes almayıp ,ağızdan nefes almaya başlıyorsunuz.Burun tıkanıklığı sonucu ağızdan nefes alındığında dışarıdan gelen polen tozları ve hava süzülmeden direk içerisindeki yabancı maddelerle birlikte akciğere gitmektedir. Bu hava soğuk olursa akciğerleri üşütür. Tozlu hava boğazı tahriş eder. Kuru hava ise akciğeri ve solunum yollarını kurutabilir.

Burnunuz tıkandığı için s ağızdan aldığınız nefes, dudakların kurumasına ve çatlamasına, dişetlerinde gerilmelere, dilde kuruluğa neden olur. Bunun sonucunda kronik faranjit ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı tedavi edilmediği durumda zamanla bronşit ve akciğerlerde başka sorunlara yol açabilir.
Bu nezleye yakalanmamak için saat beş ve on araşı açık havaya çıkmamaya dikkat ediniz.Eğer çıkmak zorundaysanız ağzınızı peçete,maske ile kapatınız.Eğer aracınızla hareket ediyorsanız pencerenizi açmamaya  dikkat ediniz.

Başlıca Korunma Yolları

  • Bahçe işlerinden uzak durunuz.Çünkü yabani otları temizlerken ya da çim biçerken alerjenler havaya yayılır ve buda nezlenin oluşmasına sebep olabilir.
  •  Kuru havalarda rüzgar varsa dışarıya çıkılmamalıdır. Dışarı çıkmak  istiyorsanız eğer özellikle yağmur sonrası çıkmaya dikkat ediniz.Çünkü, yağmur havadaki polenleri temizlenecek ve kolayca nefes alöanızı sağlayacaktır.
  • Eğer imkanınız varsa kıyafetlerinizi evin içinde kurutunuz böylelikle havlu ve çarşaflarınızın üzerine polenlerin yapışmasını engellemiş olursunuz.
  •  Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri eve döndüğünüzde değiştirmelisiniz ve duş alarak vücudunuzdaki ve saçlarınızdaki alerjenleri de temizlemiş olursunuz.
  •  Polen miktarının fazla olduğu dönemlerde şikayetleriniz artmadan alerji ilaçlarınızı almalısınız.
  • Dışarı çıkarken maske yardımı ile burun ve ağzınızı koruyabilir geniş kenarlıklı gözlüklerle de gözlerinizi koruyabilirsiniz.
  • Evde ve arabada cam açmak yerine bakımları düzenli olarak yapılan ve polen filtreli klimalar kullanabilirsiniz.
  • Çoğunlukla kaldığınız odanın nem oranının aşırı artmasını engelleyiniz.
  •  Ev temizliği HEPA filtresi içeren vakumlu bir süpürge ile yapınız.

Umarım bu yöntemeler işinize yarar ve daha sağlıklı günler geçirirsiniz.

🙂

 

Check Also

yaza-detoksla-arinarak-girmek

Yaza Detoksla Arınarak Girmek

Vücudumuz Niçin Arınmaya İhtiyaç Duyar? Vücudumuz gün içerisinde birçok sağlıksız yiyeceğe maruz kalır. Vücudumuz  ağır ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir