Anasayfa / Güzellik ve Bakım / Yaşlanmayı Geciktirme Yöntemleri
yaslanmayi-geciktirme-yontemleri

Yaşlanmayı Geciktirme Yöntemleri

Yaşlanmak kadıların korkulu rüyası her kadın, güzel görünmek,çekici olmak hatta bütün gözlerin kendisinde toplanmak ister.Çünkü beğenilmek herkes ister.eeeeeeee bunu nasıl sağlarız.Bir çok yöntemle ciltteki yaşlanmaya engel olmak ve genç bir görünüme kavuşmak mümkün. O halde ciltteki yaşlanma nasıl ve hangi yöntemlerle durdurulabiliriz?

 

Deriniz dış dünya ile sizi buluşturan yapınız sizi dışarıya tanıtan organınızdır. Siz bu güzel organınızı nasıl koruyup yıllara meydan okuyabilirsiniz. Güneş ışığının etkilerini en aza indirmekle başlayabilirsiniz. Fotoyaşlanma diye adlandırdığımız bu kısmı nasıl düzeltebiliriz.Yaşlanmayı geciktirme yöntemleri nelerdir.

Güneş ışıklarına sürekli maruz kalıyoruz,güneş ışığının yanında bilgisayarların,televizyon ekranlarının ışıklarına,lambaların ışıklarına maruz kalıyoruz.Buda bizim cildimiz için zararlı etmenler.Peki mecburuz deyip bu süreci kabul mü etmeliyiz.Bence değil,tercih meselesi bunların hepsi.Eğer genç kalıp daha iyi hissetmek istiyorsanız aşağıda vereceğim bilgileri uygulayıp,daha genç olmanın zevkini yaşarsınız yada yan gelir yatar ve normal süreci kabul edersiniz.

Bu yazının devamını okumayı tercih eden bakımlı ve hoş bayanlar için şimdi gelelim maddelere.

 

yaslanmayi-geciktirme-yöntemleri2

 

 Beslenme ve diyet:

Su, lipit, selenyum, E vitamini, C vitamini, A vitamininin
cildimiz için tartışılmaz unsurlar. Alkolün olumsuz etkileri var. Sigara kullanımında
ise kan akımı engellenerek cilt yapısında bozulmalar oluyor, kırışıklıklar
artıyor. Deride nem oranı azalıyor, dudak ve ağız kanserlerinde artış
oluyor. Yara iyileşmesi bozulup çeşitli cilt hastalıklarında artış da oluyor.

Gerçekten beslenmenize dikkat ediniz,yaşlanmayı geciktime yöntemlerinin en başında beslenme gelmektedir. Cildin dıştan desteklenmesinin yanında içten de desteklenmeye ihtiyacı var,Bunu sağlamak zorundayız.Bol bol su içmeli ,koyu yapraklı sebzeler tüketmeli  ve dengeli bir şekilde her besinden tüketmeye çalışmalıyız .Bunların yanında aşırı yemek yememeliyiz.

 Hormonlar:

Menopoza giren kadınlarda östrojen eksikliği ile cilt yaşlanmasında artış olur. Benzer durum andropoza giren erkeklerde de gözlenir.Bunları geciktirmek için elimizden gelen uygulamaları yapmaya çalışmalıyız.Peki buna sporla başlamaya ne dersiniz.Vücudumuzu canlandırıp yaşama bağlayalım.

Bir başka yazımda da bu konulara değineceğimide belirtmek isterimŞimdi gelelim güneş koruyucularına.

yaslanmayi-geciktirme-yontemleri

Güneş koruyucuları:

Yaz, kış cildinize bakım yapmanız, güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi sürmeniz gerekmektedir.Bu yemek içmek kadar tabi bir olay olmak zorunda,bunu kabul etmeliyiz.Bu kısmı anlamadığımız için beklide problem yaşıyoruz.Bir gün uygulayıp eğer beş gün uygulamıyorsak bence burada bir problem yaşıyoruz ve uyguladığımız yöntemden kaynaklanıyor diyemeyiz.Süreklilikte bu uygulamalarda çok önemli unutmayınız.Doktor tavsiyesi ve kontrolüyle A, E vitamini ve östrojen ile kırışıklıklar azaltılabilir. Nemlendirici kullanımı ise deriye gergin ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Günümüzde bu amaca yönelik olarak satılan çok sayıda kozmetik ürün mevcut. Çok iyi ve pahalı olsalar da her cilt tipinde olumlu sonuç vermeyebilir, hatta bazen istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir. Pes etmeden diğer kremleride  denemeliyiz ve kendimize uygun kremide bulmalıyız.

  Makyaj sonrasına dikkat:

Makyaj bazı kadınlar için vazgeçilmezdir. Güzel hissetmek hoş bir duygu bu su götürmez ama eve gelince de güzel bir şekilde temizlemeyi de bilmeliyiz. Makyaj temizleyici sütle yada  temizleyici losyonlarla cildimizi arındırıp,üzerine de ılık bir suyla durularsak işlem bitmiş olacaktır.Bu yöntemlerle de makyaj kalıntılarını cildimizden temizleyerekte yaşlanmayı geciktirmeyi başarabiliriz.

 Nemlendiriciler:

Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici kullanmak şart. Daha bebeksi bir his yaratacaktır.Bu his için bile nemlendirici sürülür açıkcası ; )Cildimiz için dermatoloji uzmanı tarafından yazılan reçetelerde tavsiye edilen ürünleri kullanmak da bir diğer önemli noktadır.

yaslanmayi-geciktirme-yontemleri2

 Peeling (cilt soyma):

Cilt yaşlanmasının önüne geçen bir diğer uygulama ise halk arasında cilt soyma olarak bilinen peeling. Bu işlemle uzun vadede kollajen yapımını artırarak yaşlanma etkilerini giderdiği ve daha aza indirdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra ciltteki lekelerin, sivilce ve izlerinin, siyah noktaların, çukur izlerin, ince kırışıklıkların ve kıl dönmelerinin tedavisinde de çok başarılı sonuçlar alınıyor.Bu kadar güzel etkilere sahipken bu uygulama neden haftada bir kez hafif bir şekilde yapmaktan çekiniyoruz .

Güzellik bizim elimizde, ve sadece birkaç püf noktayı bilmekle sihirli dokunuşlar yaratabiliriz.

 

 

Check Also

su-icmenin-faydaları

Su İçmenin Faydaları

Yaz, kış su içilmesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenilmektedir. Diyet listelerinin olmasa olmazlarındandır su. Günde en ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir