Anasayfa / Güzellik ve Bakım / Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
gunes- yanigi-nasil-geçer- 2

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaz aylarının ortalarına geldik ve birçoğumuzun başı güneş yanıklarıyla dertte. Bu yazıyı yazmamdaki amacında, bu durumu en az acıyla atlatmak ve tedavisi konusunda bilinç olusturmak. Tabi ki güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yollarıda var, güneş  banyosu zamanını güzel ayarlayıp sabahları saat sekizdenonbire, öğleden sonra saat onbeşten– güneş batıncaya ayarlarsanız hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Bunların yanında asıl benim değinmek istediğim konu şu, iş içten geçtiyse ve artık acı veren yanıklara sahipseniz ne yapacağınız.Eğer sizde böyle düşünüyorsanız ,bu yazıyı muhakkak okuyunuz.

Güneş yanıkları güneş ışığına çok fazla maruz kalındığınızda meydana gelir ve birçok kişinin tatilini zehir haline getirip berbat bir tatil geçirmelerine sebep olur.

Vücudumuz güneş ışınlarından kendisini en az zararla kurtarmak için  “melanin adı verilen doğal bir koruyucu madde üretmektedir. Bu madde güneşin etkilerini absorbe ederek cildinizi bir miktar korur. Açık tenli kişilerde melanin pigmenti daha az bulunduğu için, güneş ışınlarına karşı daha hassas bir yapıya sahiptirler. Kendilerini daha fazla korumaları gereklidir. Bu madde koyu tenli kişilerde daha fazla bulunduğu için güneşten daha az etkilenirler.

Güneş yanıkları genellikle güneşe maruz kalındıktan 1-6 saat sonra kendini gösterir.

 Güneş yanığı belirtileri; hafif kızarıklık, deriye dokununca ortaya çıkan acı hissi ve derinin su toplamasıdır.

gunes- yanigi-nasil-geçer

Güneş Yanıklarını Etkilerini En Aza İndirmek İçin ;

 • Siyah çay soğutarak, güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilir.
 • Salatalığı ince ince dilimleyip güneş yanığı olmuş bölgelere sürebilirsiniz.
 • Yanık olan bölgelere buzda gezdirmek acınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • Ilık su ile duş almak güneş yanıklarına iyi gelir.
 • E vitamini içeren kremler güneş yanıklarının çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Karbonat ve lavanta esansiyel yağları, ısıyı düşürücü etkiye sahiptir ve iltihabı yatıştır.
 • Aloevera jelini ince bir tabaka halinde yanık bölgelerini sürebilirsiniz.
 • Güneş yanıklarının su toplaması halinde enfeksiyon kapmasını önlemek için ekinezya çayı kullanabilirsiniz.
 • Vitamin C alımını arttırabilirsiniz .C vitamininin alımını arttırmak iyileşmenize yardımcı olacaktır.
 • 1 fincan karbonat eklenmiş soğuk su ile banyo yapabilirsiniz.

 

 • Güneş banyosu yaptıktan sonra giyeceğiniz elbisenin hafifçe ıslatılmış olması, güneş,yanığına karşı etkin bir önlemdir.
 • Gece rahat uyumak için, ağrı kesici bir ilâç almak sizi daha iyi hissettirebilir.

 

 

 

Güneş Yanıkları Oluştuğunda Yapılmaması Gerekenler;

 • Su dolu kabarcıklar asla patlatılmamalıdır. Mikropların vücudunuza girmesine engel olmak için böyle bir şeyden kaçınınız.
 • Yanık deriyi, sakın ovuşturmayın, cildiniz su toplamışsa, bu kısımlara sert bir cisim değdirmemeye özen gösterin.

Güneş Yanıklara Karşı Oldukça Etkili  Bitkisel Yöntemler:

1.Yöntem

 

1 damla lavanta yağı

1 tatlı kaşığı yoğurt

Bu iki malzeme karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Yanıkların  olduğu bölgelere sürülür. 15 dakika kadar vücutta bekletildikten sonra ılık su yardımı ile temizlenir

 1. Yöntem

Dr. Ender Saraç’ın Güneş Yanıklarına Karşı Oldukça Etkili Krem Tarifidir

 • 1 adet bepanthene krem
 • 1 parça saf zeytinyağı
 • 1-1,5 tatlı kaşığı saf aloavera

Bütün malzemeleri karıştırıp bir krem yapın. Yanık bölgelerinde acı hissettiğinizde, sabun kullanmadan ılık bir duş alın ve kremi yanan kısımlara sürün. Bu krem ağrınızı alıp, kızarıklığı geçirecektir. Ek olarak, güneş  kremi kullanmadan yandıysanız, oluşabilecek lekeleri de önler.

3.Yöntem

 • 2 litre su
 • yeşil çay
 • nergis
 • papatya

2’şer tatlı kaşığı olmak koşuluyla ağzı kapalı bir kapta kaynamaya bırakın. Demledikten sonra soğumasını bekleyin ve ılık su dolu küvetin içine bu karışımı ekleyin.Karışıma kattığımız yeşil çayın içinde bulunan antioksidanların yaraların iyileştirilmesinde çok güçlü etkileri olduğu gerceğini unutmayın.En az 20 dakika küvette kalmak şartıyla her gün yanıklar geçene kadar bunu tekrarlayın.

4.Yöntem

Suna Dumankaya’nın Güneş Yanığı İçin Bitkisel Tedavisi

 • 1 adet yumurtanın akı
 • 1 yemek kaşığı toz şeker

Bir kase içinde yumurta akı köpürtülerek iyice çırpılır ve içine şeker de eklenerek yanık üzerine sürülür. Üzeri kapatılmadan beklenir. Yanıklar iyileşene kadar hergün tekrarlanır.

 • 1 adet elma

Elma rendelenerek suyu çıkarılır. Yanık yere buz ile kompres yapıldıktan sonra elma suyu sürülür.

Güneş Yanıklarına Hangi Kremler Sürülür?

Eğer güneşte bir hayli yandıysanız ve deriniz su toplayıp, kabarcık yaptıysa bol sıvı tüketerek mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım alınız. Bununla birlikte aşağıdaki kremler yanıklar için kullanılabilir.

Fito Krem,cilddeki güneş yanıkları için etkili bir kremdir.Her türlü yanık için kullanabileceğiniz kremdir.

Bepanthen Plus Krem, ciltteki enfeksiyonları ve mikropları öldürücü, gelişimlerini önleyici ve cilt yapısını onarıcı bir ilaçtır. Güneşten zarar görmüş bölgelere uygulandığında cildi yenileyici etkisiyle acılarınızın daha çabuk geçmesini sağlar.

Stilex Jel, güneş yanıkları ve hafif yanıklarda etkilenen bölgeyi iyileştirmek, ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için kullanılan lokal anestezik bir ilaçtır. Yani bölgede ki kaşınma hissini ve ağrılarınızı azaltır

 

Hametan Krem, cerrahi yaralar; 1. ve 2. derece yanıklar,  güneş yanıkları, bebeklerin ve küçük çocukların pişikleri; kesik, sıyrık ve çizik gibi yüzeysel yaralar ve  kuru, çatlak veya yarılmış  derinin iyileştirilmesi için kullanılır

Silverdin Krem, bakterilerin ve mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Yara ve yanıklarda iltihaplanmaya (enfeksiyona) sebep olan bakterileri yok edici etkisi vardır. Güneş yanıklarında enfeksiyonu önleyici ve ağrıyı hafifletici etkisi vardır.

 

 

Check Also

yaza-detoksla-arinarak-girmek

Yaza Detoksla Arınarak Girmek

Vücudumuz Niçin Arınmaya İhtiyaç Duyar? Vücudumuz gün içerisinde birçok sağlıksız yiyeceğe maruz kalır. Vücudumuz  ağır ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir