Anasayfa / Beslenme / Yaşlanmayı Geciktirme Yöntemleri
yaslanmayi geciktirin

Yaşlanmayı Geciktirme Yöntemleri

yaslanmayi-geciktirin
yaşlanmayı geçiktirin

Yaşlanmayı Geciktirmek için Tatlıdan Uzak Durun

Tatlı yemeği azaltın.Sigara,fazla güneşte kalmak kadar şeker tüketmekte kırışıklıkların artmasına ve yaşlanmaya sebep olur. Şeker, elastin ve kollajendeki proteinlere saldırarak glikasyon denilen bir sürece ve cildin daha yaşlı görünmesine sebep olur.35 yaşından sonra şeker tüketiminin etkilerini daha bariz bir şekilde hissetmeye başlarız.

Şunlarıda es geçmeyin,portakal suyuda şekerli içeceklerle eş değerdir,yani kola içmekle eş değer demekte sakınca görmüyorum.

Bunların yerine,yaşlanmayı azaltmak için su ve maden suyunu tercih edebilirsiniz.

Tatlıya çok ihtiyaç duyuyorsanız eğer,bir parça bitter çikolata yada  çilek gibi meyveler tüketmek sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

 

 

Yaşlanmayın Geciktirmek için Zevk Alacağınız Bir İşte Çalışın

Hayat kısa haz almaya ,mutlu olmaya çalışın.Sevdiğiniz bir işte çalışıyorsanız ne mutlu size.Eğer böyle bir imkanınız yoksa hayatın dizginlerini kaçırdığınız zamanlar oldu ve yanlış tercihler yaptıysanız da zararı ne kadar azaltabilirseniz o kadar iyidir.İşe gidiş yolunuzu değiştirin.İşte en sevdiğiniz içeceği için ve olumlu düşünmeye çalışın.Türkiye burası biliyorsunuz.Yarın neyle karşılaşacağınızı hiç bilemesiniz.O yüzden anı yaşamaya  yada söyle demek daha mantıklı anı yaşayabildiğiniz kadar yaşamaya özen gösteriniz.

 

Bunu yapmasanız,haz almadığınız, çok çalışmak zorunda kaldığınız işler yoğun stres nedeni ile kalp hastalıkları veya yaşlanma riskini arttırır. Aşırı iş temposundan kaynaklı uzun süreli kronik stres aynı zamanda beynin işlevselliğini de azaltır.

 

Kızartma ,Kavurma ve Konserveden Uzak  Durunuz

Kızartma, karamelleşme, ızgara, kavurma, işlenmiş ve konserve işlemi sırasında ısıtılan gıdalar AGE oluşturur.

Peki AGE ne demektir.

Vücutta protein ve şeker arasındaki reaksiyonların en sonunda AGE (ileri glikasyon son ürünleri) olarak adlandırılan yapışkan tortular oluşur. Bunlar komşu protein iplikleri arasında anormal çapraz bağlar geliştirerek bu proteinleri daha az elastiki/esnek yapar ve normal işlevlerini kısıtlar. Yaşlı derinin kırışıp, sarkmasından Alzeimer’a kadar birçok hastalığa sebep olur.

Bu gibi besinler tüketirseniz.Daha kısa sürede yaşlanır.Sayabileceği birkaç hastalığada davetiye çıkarırsınız.Bunlar kalp, beyin, kemik, eklem, böbrek, insülin direnci, anemi ve cildi etkileyen yaşa bağlı hastalıkların temel nedenidir.

 

Yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen gösterin ve mümkün olduğunca sebzeleri az pişirin,Pişirirkende,buharda haslama  yöntemini tercih ediniz.

 

yaslanmayi geciktirin

Yaşlanmayı Geciktirmek için Egzersiz Yapınız

Spor vücudu dik tutup,bizim daha sağlıklı olmamızı sağlar.Bunun yanında egzersizler kas kitlemizi arttırır,aynı zamanda metabolizmamız çalışır,dengeyi arttırır,kalp içinde iyidir.Özellikle otuz yaşından sonra her on yılda kas kütlenizin %5’ ini kaybettiğinizin farkına varınız.Sarkık bir vücudunuz olacağına biraz sporla diri bir vücuda kavuşunuz ve Yaşlanmayı birkaç adım azaltıp,geride bırakırsınız.

Dambılları elinize alın ve kendinizi çok yormayacak şekilde ağırlık çalışınız ve bunun yanında kardiyo egzeraizleri yapmayıda ihmal etmeyiniz.

 

Yaşlanmayı Geciktirin Yedi Saat Uykuyu İhmal Etmeyiniz

Görünüş ve ya zihinsel yaşlanmayı azaltmak için 7 saat uykuyu ihmal etmeyiniz .Araştırmalar gösteriyor ki 5 yıl çok az uykuyla idare eden bir kişi dört ve ya yedi yıl yaşlı bir algıya sahip oluyor.O yüzden düzenli uyumaktan vazgeçmeyin.

Düzenli uyku uyuduğunuz taktirde, uykuda vücudun kendini tamir etmesi mümkündür.  İyileşme, hafıza, cilt esnekliği, normal kortizol düzeyi ve metabolizma için  de önemlidir.

 

 

 

Yaşlanmay Geciktirmek için Yağ Tüketimini Azaltınız

Omega-6 bakımından zengin bitkisel yağlardan (mısır, soya, ayçiçeği) kaçının ve doymuş yağ bulunan tereyağı ve peyniri sınırlayın.Ama bunun yanında omega 3 içeren yağları tüketmekten de vazgeçmeyin.Yaşlanmanızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu  yağ asitleri gibi iyi, sağlıklı yağlar, cildi esnek tutar, beyin sağlığını arttırır, kalbi güçlendirir, diyabet ile mücadele eder ve ömrü uzatır. Omega-3’ü azaltmak yaşlanma sürecini hızlandırır, hücresel inflamasyonu artırır ve organda fonksiyon bozukluğuna yol açar. Ayrıca cildinizin, daha fazla tahriş olmuş, daha az parlak ve yaşlı görünmesine neden olur.

Bu nedenle balık yağı takviyesi alabilirsiniz.

 

Yaşlanmay Geciktirmek için Duruşunuzu Düzeltiniz

Duruşunuzu düzeltin,çünkü iyi bir postür sağlıklı görünmenize, güçlü ve esnek kalmanıza, ağrılardan kurtulmanıza, enerjinizi yükseltmeye, daha sakin ve hareketli kalmanıza yardımcı olur.

İyi bir duruşa sahip  olmak için,dik oturun,kalçanızın sert kısmına yükünüzü vermeye özen gösteriniz.Yürürken topuklarınıza yükünüzü veriniz. Başınızı yürürken geriye doğru alınız. Ama bunu yaparken çenenizi fazla kaldırmayınız.Eğilirken direk belden değil de ,ilk  önce dizden ve kalça eklemelerinden yararlanınız.unları yaparsanız duruş bozukluğundan kaynaklanan yaşlanmayı geçiktirirsiniz.

Bunları uygulamazsanız, postür bozukluklarısırtın yuvarlaklaşması,bel ağrısı ve başın öne doğru düşmesi gibi birçok sorunla karşılaşırız.

yaslanmayi-geciktirin

Yaşlanmay Geciktirmek için Seks Yapmayı Hayatınızda Sıklaştırınız

Seksin insan hayatındaki yeri tartışılamaz üremenin yanı sıra mutlu olmanıza,stresinizi azaltmanıza,güçlü bir bağışıklık sistemine ,daha çok kalori yakmanıza ve de daha uzun süre yaşamanızı sağlayacak ve yaşlanmanızı engelleyeceğini unutmayınız..Bu nedenle seksi hayatınızdan uzak turmayın.

yaşlanmayi-geciktirin

Yaşlanmay Geciktirmek için Güneş Kremini İhmal Etmeyiniz

Yaşlanmayı azaltmak için y az ve kış güneş kremi kullanmaktan  vazgeçmeyiniz .Yazın güneşten korunmanız yetmez bunu kışında devam ettirmek zorundasınız.Bilgisayar ekranı,spotlar,kardan yansıyan ışınlarda cildimizi yaşlandırmaktadır.

Günlük en azından 30 faktör bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.Şapka kullanın,yüzünüzü ve cildinizi koruyucu kıyafetler giyin.

 

Yaşlanmay Geciktirmek için İnsülin Direncinizi Arttırmayın

Karbonhidrat kaynaklarından aşırı tüketmeyin bunlarda sizin yaşlanmanıza sebep olacaktır.Eğer tüketmek istiyorsanız da sebze ve meyveyi tercih ediniz.Yaşlanmayı azaltmak için, kırmızı  ve mor meyveleri özellikle tercih etmenizi tavsiye ederiz.Bunlar, kara üzüm, yaban mersini, karadut,çilek, kiraz, domates, nar, kırmızı elmadır.

 

 

Check Also

Boosting your Conversion Rates: Fifty Tips For Ecommerce Sites

You can convert pegasus-is.com more of your traffic in to sales while not having to ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir