Anasayfa / Beslenme / Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz
kis-aylarinda-nasil-beslenilmelidir

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz

Uzun bir kış mevsimine adım atıyoruz.Sağlığımızı korumamızda şart .Peki soğuk kış günlerini nasıl hastalanmadan  atlatırız.

Kış mevsiminde vücut direncimiz azalır.Hastalığa karşı güçümüzü yitirmemeliyiz ve de aynı zamanda formumuzu da korumaya özen göstermeliyiz.

kis-aylarinda-nasil-beslenilmelidir

Dengeli beslenmek bu yolda atılacak ilk adım.Her besinden güç içerisinde yeterli miktarda alırsak  vücut direncini korumaya devam eder.

Kış aylarında C ve A vitamini almaya özen göstermeliyiz.Biliyorsunuz mevsimin getirdiği bazı zorunluluktan dolayı daha az güneş ışığı alıyoruz.O yüzden diğer konularda dengeyi sağlamalıyız ki verdiğimiz açığı kapatalım.Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde metabolizmamızı koruma altına alıp daha da güçlendirmenin en etkili yollarından biri yeterli ve dengeli beslenmedir.Karbonhidrat, yağ,proteinden ve minerallerden yeterli ve dengeli alabilirsek hastalanmamayı sağlayabiliriz.

Bu kış mevsiminde çay ve kahve içmektense,sıcacık bir zencefil çayı,kusburnu yada ıhlamur içmek  daha yararlı olacaktır.

Şu ara favori içeceğimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Malzemeler;Taze zencefil,karanfil, çok az kabuk tarcın,çok azda karabiber bu malzemeleri koyup üzerine sıcak su ilave edip demlemeye bırakın ve eğer tatlı seviyorsanız bal ilave edebilirsiniz.

kis-aylarinda-nasil-beslenilmelidir-2

Bu günlerde severek içtiğim tek içecek  diyebilirim.çayı ve kahveyi rafa kaldırmamı sağladı ve istediğim miktarda içtiğim için su tüketimini de arttırdı.Kışın sizde tahmin edersiniz ki soğukla birlikte su tüketimi de azalıyor.Bu çay sayesinde yeteri kadar suda içmiş olduğumu düşünüyorum.

Kış ayı depresyon eğilimini arttırıyor, bunun nedenlerinden biride güneşi az görmemiz. Eee peki bu eksikliğimizi giderebileceğimiz besinler nelerdir?

Muz, kepekli pirinç, kepekli makarna, patates gibi yiyecekler tüketerek depresyon azaltılabilir.

Bağışık sistemi içinde; Vitamin alımını arttırın .

Turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Maydanoz, roka, tere gibi sebzeler de vitaminler açısından zengin besinler arasında. Burada önemli olan, meyvelerin suyunu sıktıktan hemen sonra içmeniz.Meyve suları bekletildiğinde C vitamini bakımından kayba uğrar. Çünkü bu vitamin, ısı, ışık gibi etmenlerden kolayca etkilenir.Salataları da çok bekletmeden tüketmeye çalışınız.

Doku yapımında ve onarımında büyük rol üstlenen proteini tüketmeyi ihmal etmeyiniz.Özellikle süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinlerin en iyi kaynağı arasında. Diyet yapıyorsanız, diyetinizdeki yağ türü ve miktarı da enfeksiyon hastalıklarının seyrinde önem taşır. Diyetinize uygun olarak ayçiçeği, mısırözü, bitkisel sıvı yağlar, Omega6 yağ asitleri (çoklu doymamış yağlar) tüketebilirsiniz. Deniz ürünleri ve Omega3 yağ asitleri (çoklu doymamış yağlar), zeytinyağı, fındık yağı ve Omega9 yağ asitleri (tekli doymamış yağ) açısından zengin besinler arasında. Saydığımız bu yağ asitlerinin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur.

Kış boyunca evde oturup kilo almaktansa üzerimize mevsim şartlarına uygun kıyafet giyip ,ailecek yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Kışın geceler uzadığı için aile üyelerinin her birinin metabolizması hızlanacağından öğün sayısı 5 ile 8 defaya çıkarılabilir. Uzun kış gecelerinde kuru ya da yaş meyveler, kuruyemiş (2-3 adet ceviz, 4-5 adet bademfındık gibi) ya da 4-5 adet kestane yiyebilirsiniz. Sıvı olarak da bitki çayları ve zencefilli süt ya da boza içebilirsiniz. Uzun gecelerde yenecek olan meyveler lif içerdiklerinden dolayı daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Lahana tüketimini arttırınız.Kükürtlü amino asitler ve kanı sulandırıp metabolizmayı çalıştırması bakımından önemlidir.Bunun yanında

pırasa, kereviz gibi kış sebzeleri kalp, damar sağlığını korumak açısından çok faydalıdır.

Kış mevsiminde insanlar daha çok tatlı tüketirler.Bu isteği gidermek için pestil, kuru meyve (kayısı-üzümhurma-yaban mersini), sütlü tatlı, ara sıra da % 70-80 kakao içeren çikolatayla karşılayabilirsiniz.

Yemeklerimizi pişirirken kullanacağımız köri, zerdeçal, safran, kimyon, tarçın, kakule, kişniş, çörek otu gibi baharatlar da kanımızın temizlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görev alır.

Bağırsaktaki mikrobiyal dengeyi düzenleyen yararlı bakteriye probiyotik denir. Probiyotik içeren ürünlerin bağışıklık sistemini destekleyici etkileri vardır.Bu nedenle probiyotik tüketimine özen göstermeliyiz.

Check Also

Boosting your Conversion Rates: Top-50 Tips For Online store Sites

You can convert ittefaqtravel.com more of the traffic into sales and never having to spend ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir