Anasayfa / Genel / Kafa Derisinde Uyuşma Karıncalanma
kafa-derisinde-uyusma-karinclanma

Kafa Derisinde Uyuşma Karıncalanma

Bu günlerde benim gibi sizde başınızda uyuşma hissediyorsanız yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.Yaptığım araştırmalardan topladığım bilgileri sizle paylaşayım şimdide.

Çoğu kişi bazen başında meydana gelen uyuşmayı göz ardı eder.Ama vücudumuz böyle bir tepki veriyorsa durup bir düşünmemiz lazım .Neyi yanlış yapıyoruz da buna tepki olarak böyle bir şeyle karşılaşıyoruz.Ya da bazen haddinden fazla tepki verip beyin kanaması mı geçiriyoruz diye paniğe kapılabiliriz.Önce gereksiz paniklere de kapılmadan okuyup bilgi edinelim.

Stresten Uzak Durun

kafa-derisinde-uyusma-karinclanma

Bu gibi baş ağrılarınızın genel sebebi stres oluyor.İşinizde,aşk hayatınızda  ya da herhangi bir alanda sizi aşan sorunları kafanıza takıp ,durmadan beyninizde aktarıyorsanız bu gibi bir uyuşmayla karşılaşabilirsiniz.

Duygusal anlamda sinirlilik ile oluşan uyuşmalar omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde sinir sistemini etkilediği için deride uyuşma gibi problemlere sebep olur. Şiddetli olan uyuşmalar da bunun yanı sıra vücudun belirli bölgelerinde de uyuşma hissediliyor ise hastanın sinir duyusunda algıladığı alanlarda uyuşma problemi olduğu gözlenir. Polinöropati gibi sinirlerin tümünü tutan uyuşmalara neden olan hastalıkların ortaya çıkması sonucunda da kafa kısmında uyuşmalar gözlenebilir. Böyle durumlarda sürekli olan uyuşma sonucunda gerekli muayene yapılması oldukça önemlidir.

Baş bölgesinde meydana gelen uyuşmanın bir diğer nedeni de,Beyin kanaması olabilir.

Kafada derisinde bulunan uyuşma sırasında beyinde kan damarlarında pıhtılaşma meydana gelir ve damarlarının tıkanmasından dolayı beyinin oksijensiz kalması ile kafa bölgesinde uyuşmalara sebep olur. Baş bölgesinde bulunan uyuşma hissinin yanında, konuşma bozukluğu, mide bulantısı, unutkanlık,zihinsel kayıplar, çarpıntı durumu  ve yüzde kızarıklık  gibi durumlarda görülen uyuşma ise beyin kanaması gibi durumlara neden olacağı düşünülmelidir.Bunun için vücudumuzun verdiği tepkileri göz ardı etmemeliyiz.

Başın arka kısmında ve derisinde meydana gelen uyuşmaların bir diğer sebebi de saç derisi ile ilgili olabilir.Hekime gidip saç derisi ile tahliller yaptırılabilir.

 

Bazende kafanın arka kısmında oluşan kasların hareketlerinden, kas kasılmalarından dolayı sinirlerinin etkilenmesi ile bu bölümlerde uyuşmalar meydana gelebilir.Bu tür uyuşmaların genel sebebi de stres ve üzüntüdür.Bu nedenle stres ve üzüntülü konuları kendinizden ödün verecek dereceye getirmeyin. Zaten bu gibi bir süreci yaşayınca da sonucun hiç bir şekilde değişmeyeceğini biliyorsunuz ,her şey olacağına varır düşüncesini gütmenizi öneriyorum.

Şeker Hastalığı Belirtileri

kafa-derisinde-uyusma-karinclanma

Bir diğer uyuşma sebebi de şeker  hastalığından kaynaklanıyor olabilir.Şeker hastaları bu gibi bir problemle karşılaşıyorsanız.Bir uzmana görünmekte yarar olacağından, bu konuyu ihmal etmeyiniz.

Trafik kazası, baş bölgesinde çarpmadan da kaynaklanan uyuşmalar vardır.Sinir ezilmelerinden kaynaklanan bu uyuşmaları da ihmal etmeyin ve bir hekime başvurunuz.Özellikle de uyuşmanın nörolojik muayenesi sonrasında yapılacak emar ve EMG incelemeleri ile asıl sebebinin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

 

Bu  konuda benim aktaracaklarım şimdilik bu kadar.Her zaman  kendinize önem veriniz ,hiç bir şey sağlığınızdan daha önemli değildir.

 

 

Check Also

Increasing Your Conversion Rates: Fifty Ideas For Ecommerce Sites

You can convert more of the traffic in to sales without needing to spend a ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir