Anasayfa / Beslenme / Yaza Detoksla Arınarak Girmek
yaza-detoksla-arinarak-girmek

Yaza Detoksla Arınarak Girmek

Vücudumuz Niçin Arınmaya İhtiyaç Duyar?

yaza-detoksla-arinarak-girmek

Vücudumuz gün içerisinde birçok sağlıksız yiyeceğe maruz kalır. Vücudumuz  ağır ve sağlıksız yiyecekleri sindirmez .Bunun yanında sigaradan yada hava kirliliğinden yani çevremizdeki faktörlerden vücudumuza giren pestisit, kirlilik ve toksik maddeleri de biriktirir.Bu süreç her gün devam eder, aylarca ve daha uzun sürelerce bu birikim artar.

Bunların yanında baş etmemiz gereken stresli bir yaşam ,egzersizlikten kaynaklanan olumsuz etkileride katarsak .Vücudumuz bu faktörlerin etkisiyle zayıflamakta ve çalışma hızı düşmektedir.

Bu durum ilk etapta bitkinlik ve uyku hali gibi küçük rahatsızlıklara neden olurken, ilerleyen dönemlerde depresyon, prematüre doğumlar ve çeşitli hastalıklar gibi ciddi problemlere neden olmaktadır. Detoksifikasyon veya diğer bir adıyla vücudu arındırma vücudumuzdaki doğal dengenin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur. Bu sayede kaybedilen enerjinin, konsantrasyonun ve pozitif enerjinin geri kazanılması sağlanmaktadır

 

 

 Detoksifikasyon İçin En İdeal Zaman!

yaza-detoksla-arinarak-girmek

Arındırma islemini ihtiyaç duyduğunuz her zaman yapabilirsiniz. Ama çoğunlukla ilkbahar aylarında ve yaz aylarında bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Çünkü bol meyve ve sebzenin olduğu zaman bu aylardır.

yaza-detoksla-arinarak-girmek

 Detoksifikasyon Yöntemleri Nelerdir?

Vücudu arındırmak için uygulanan birçok detoks yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin ortak özellikleri aynıdır. Acele etmeden, doğal besinlerle beslenmek ve sebze meyve tüketerek vucudu temizlemek şeklinde uygulanmaktadır.

 Vücudunuzun Arındırmak İçin Yapılacak 5 Adım

yaza-detoksla-arinarak-girmek

Bol Su Tüketiniz

Vücudumuzu arındırmada en önemli aşama bol bol su tüketmektir.Her gün ortalama 2-2.5 litre yani 8-10 bardak su tüketilmelidir. Su toksinleri vücuttan uzaklaştırmakta, metabolizmayı desteklemekte, cildin görünümünü düzgünleştirmektedir.

Meyve Tüketmeye Özen Gösteriniz

Özellikle taze meyveleri bol bol tüketiniz.İster suyunu içiniz, isterseniz de normal bir şekilde tüketiniz.Posalı bir şekilde tüketmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Sebze Tüketiniz

Yeşil sebzeleri özellikle brokoli, ıspanak ve kereviz gibi sebzeleri tüketmeye özen gösteriniz.Bağışıklığı destekleyen, vücudu toksinlerden arındıran vitaminlerce oldukça zengindir ve çok az kalori içermeleri yönüyle de avantaj sağlamaktadır. Bu sebzeleri detoksunuz sırasında taze olarak işlenmemiş halde salatalarda ve meyve sularına koyarak tüketin.

Limonlu Ilık SuTüketiniz

Limon vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğundan detoks için ideal bir yiyecektir. Bu nedenle her sabah güne bir bardak ılık suyun içine sıkılmış yarım limonlu suyu içerek başlayın. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedecek, daha enerjik olacak ve kilo kaybedeceksiniz.

Tahıl ve Baklagilleri Tüketmeyi İhmal Etmeyiniz

Tüm tahıl ve baklagiller antioksidanlar, vitaminler, mineraller, protein ve lif kaynağı olarak mükemmel besinlerdir. Detoksunuzda bu yiyecekleri kararında yemeye özen gösteriniz…

Check Also

gunes- yanigi-nasil-geçer- 2

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaz aylarının ortalarına geldik ve birçoğumuzun başı güneş yanıklarıyla dertte. Bu yazıyı yazmamdaki amacında, bu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir